zenronline.eu
nl
Platform over zon-en daglichtregulering, rolluiken, terrasoverkappingen en afsluitingen
Zonwering schuift naar voren in bouwproces
Bij projecten wil BREL al in de voorbereidingsfase kijken naar motoren, voeding en aansturing.

Zonwering schuift naar voren in bouwproces

Met Smart Building zoekt BREL nadrukkelijk de aansluiting met de gebouwtechniek. Motoren, sensoren en centrale aansturing worden daarbij gekoppeld aan het gebouwbeheersysteem. Zo verschuift ook de rol van BREL: van het leveren van aandrijvingen naar meedenken over de zonwering binnen het totale project.

Sinds kort trekt Timo Burlet als Projectmanager BREL Smart Building, waarmee BREL zich nadrukkelijker op grotere projecten richt. Zijn opdracht past bij een bredere verschuiving binnen het bedrijf. “Zonwering wordt vaak gezien als iets waarmee je achteraf een probleem oplost. Wij willen juist veel eerder in het proces zitten en voorkomend werken.”

Projectzonwering wordt steeds vaker meegenomen in de technische aansturing van het gebouw.
Projectzonwering wordt steeds vaker meegenomen in de technische aansturing van het gebouw.

Aansturen per verdieping

In de praktijk gaat het onder meer om de manier waarop de zonwering binnen een gebouw wordt aangestuurd. In plaats van afzonderlijke motoren te bedienen, kan de aansturing worden gekoppeld aan het gebouwbeheersysteem. Zo zijn motoren bijvoorbeeld per verdieping of gebouwdeel te regelen. Sensoren maken automatische aansturing mogelijk.

BREL wil daarom al tijdens de voorbereiding meedenken over de benodigde aandrijving en aansturing. “Als je aan het begin van de keten zit, kun je samen met het gebouwbeheersysteem al veel voorbereidend werk doen”, zegt Burlet. “Dan hoef je niet achteraf allerlei zaken alsnog op te lossen.” Dit betekent een andere positie in het bouwproces. De zonwering komt niet pas in beeld wanneer veel technische keuzes al zijn gemaakt. Door de aansturing eerder mee te nemen, kan deze direct aansluiten op de rest van de gebouwtechniek.

Timo Burlet is sinds kort als Projectmanager verantwoordelijk voor BREL Smart Building.
Timo Burlet is sinds kort als Projectmanager verantwoordelijk voor BREL Smart Building.

Solar naast 230V

Een tweede punt is de voeding van de motoren. Veel projectzonwering is nog bedraad, terwijl BREL zowel 230V- als solarmotoren levert. Die laatste zijn volgens Burlet met name interessant voor renovatie. “Bij renovatie wil je niet altijd opnieuw kabels door een gebouw gaan trekken”, legt hij uit. Met solar is voor de motor geen voedingskabel nodig. Dat kan de toepassing van gemotoriseerde zonwering in bestaande gebouwen een stuk eenvoudiger maken. In nieuwbouw kan 230V juist vanaf het begin in het installatieplan worden opgenomen. “Het is echt een andere markt die we hiermee aanspreken.”

BREL Smart Building richt zich op de koppeling tussen zonwering en het gebouwbeheersysteem.
BREL Smart Building richt zich op de koppeling tussen zonwering en het gebouwbeheersysteem.

Gerelateerde artikelen

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten